دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران و رئیس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات: افزایش مالیات سیگار تعیین تکلیف شود

 | تاریخ ارسال: 1401/3/7 | 

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران و رئیس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات  گفت: از دولت محترم و مجلس تقاضامندیم برابر ماده ۸ قانون جامع کنترل دخانیات نسبت به پیشنهاد کمیسیون تلفیق که ۵۶ درصد نمایندگان به آن رای دادند، مجددا تجدید نظر فرمایند.

به گزارش روابط عمومی جمعیت، نشست عمومی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با حضور جمعی از مسئولین، نمایندگان مجلس و هیئت‌امنای جمعیت، روز جمعه ششم خردادماه ۱۴۰۱ در محل دفتر مرکزی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران برگزار شد.

محمدرضا مسجدی، دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران در این نشست، اظهارکرد: بنا به اعلام سازمان جهانی بهداشت، ۳۱ می هر سال مصادف با ۱۰خرداد ماه، روز جهانی مبارزه با دخانیات نامگذاری شده است، از طرفی در جمهوری اسلامی ایران هفته ملی مبارزه با دخانیات (۴ الی ۱۰ خرداد ماه) وجود دارد که در دنیا بی نظیراست و درسطح منطقه از ایران در این حوزه به عنوان الگو یاد می‏کنند.

وی بیان کرد: شعار سازمان جهانی بهداشت در سال جاری، روزجهانی دخانیات، تهدیدی برای محیط زیست ما تعیین شده است.
به گفته وی، استعمال دخانیات مهمترین علل بیماری‏های قلب وعروقی، فشار خون بالا، سکته قلبی و سکته مغزی و همچنین عامل اصلی پیدایش سرطان، بیماری‏های مزمن تنفسی و غیره است.

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران و رئیس مرکز تحقیقات کنترل دخانیات گفت: دود سیگار حاوی ۴ هزارماده زیان بخش و دود قلیان دارای ۷۵۰۰ ماده سمی است. دکتر مسجدی در ارتباط با وضعیت مصرف دخانیات در ایران گفت: از سال ۱۴۰۰- ۱۳۹۵ بر اساس آمار وزارت بهداشت ، ۱۴.۰۱درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال مصرف کننده دخانیات بودند ( ۲۵.۸۸درصد مردان و ۴.۴۴درصد زنان)

وی افزود: مصرف قلیان از سال ۹۰ تا ۱۴۰۰ در افراد بالای ۱۸ سال، در زنان ۵۷.۶ درصد و مردان ۱۷.۸درصد افزایش داشته است و به طورکلی حدود ۲۸ درصد افزایش درگروه سنی بالای ۱۸ سال گزارش شده است.

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران بیان کرد: مصرف سیگار از سال ۹۵ تا    ۱۴۰۰ در بین گروه سنی (بالای ۱۸سال) در زنان ۱۷.۲ درصد و مردان ۰.۵۴درصد کاهش داشته است و به طور کلی ۷.۴۴ درصد کاهش گزارش شده است.

به گفته دکتر مسجدی، سالیانه بیش از۶۰ هزار نفر در ایران، در اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می‏دهند که اگر روند افزایش مصرف سیگار کنترل نشود، میزان مرگ و میر در ایران در ۱۰سال آینده به ۲۰۰هزار نفر در سال خواهد رسید.

 وی افزود: مصرف دخانیات، سالیانه موجب مرگ ۸ میلیون نفر در جهان می‏شوند. ۷ میلیون نفر به علت مصرف مستقیم و ۱.۲ میلیون نفر به علت قرارگرفتن در معرض دود ناشی از استعمال دخانیات (دود دست دوم)، فوت می‏کنند که از این تعداد ۶۵ هزار مرگ سهم بچه‌های زیر شش سال است.
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران گفت: زنان بارداری که درمعرض دود سیگارو قلیان قرار می‏گیرند، این مواد وارد دستگاه تنفسی آن‏ها می‏شود و ازطریق گردش خون ازجفت عبور کرده و وارد دستگاه گردش جنین می‏شود و مرگ نارس، سقط نارس، تولد با وزن کم و مشکل تنفسی نوزاد در روزهای نخست تولد را به دنبال دارد.

دکتر مسجدی عنوان کرد: سالانه بالغ بر سه میلیارد پاکت سیگار از قیمت (۶هزارتومان الی ۲۰۰هزار تومان) به طور میانگین پاکتی ۲۰ هزار تومان مصرف و حدود۶۰هزار میلیارد تومان در اثر استعمال سیگار دود می‏شود.

وی ادامه داد: بر اساس محاسبات بانک جهانی و سازمان بهداشت جهانی، دولت‏ها ۲ تا ۳ برابر ۶۰هزار میلیاردتومان ( بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان) برای درمان بیماری‏های ناشی از دخانیات هزینه می‏کنند.

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران در ارتباط با تاثیر افزایش مالیات محصولات دخانی بر سلامت عمومی و محیط زیست بیان کرد: بسیاری از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه از جمله کشورهای همسایه نظیرترکیه و پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس با افزایش مالیات بر دخانیات تا ۸۰ درصد قیمت خرده روشی، باعث کاهش مصرف محصولات دخانی، افزایش درآمد دولت و کاهش قابل توجه مرگ و میر و بار بیماری‏های ناشی از آن شده اند.

دکتر مسجدی گفت: طبق آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی، ایران با نرخ متوسط ۱۵.۵درصد مالیات، به عنوان یکی از ضعیف ترین کشورهای منطقه رتبه بندی شده است و مقایسه ایران با سایر کشورهای منطقه درزمینه اجرای راهبردهای کلیدی کاهش تقاضای مصرف دخانیات نشان می‏دهد که به رغم اقدامات قابل توجه کشورمان در حیطه‌های مذکور، وضعیت کشور در حوزه مالیات بر دخانیات قرمز است.

وی تصریح کرد: از دولت محترم و مجلس تقاضامندیم برابر ماده ۸ قانون جامع کنترل دخانیات، نسبت به پیشنهادکمیسیون تلفیق که ۵۶ درصد نمایندگان به آن رای دادند، مجددا تجدید نظر فرمایند.

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با بیان این که ماده ۲ قانون جامع کنترل دخانیات، تبلیغات محصولات دخانی را ممنوع اعلام کرده است، گفت: در صورت وجود این تبلیغات دستگاه‌های قضایی باید با آنها برخورد کنند و البته مسئولیت رسیدگی به تبلیغات اینترنتی بر عهده پلیس فتا است.

دکتر مسجدی خاطر نشان کرد: متاسفانه در تولیدات سینمایی بخش نمایش خانگی و حتی صدا و سیما به موضوع ممنوعیت تبلیغ مصرف مواد دخانی توجهی نمی‏شود، این در حالی است که طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۸۵، هر نوع تبلیغ‌، حمایت‌، تشویق مستقیم و غیرمستقیم و یا تحریک افراد به استعمال دخانیات اکیداً ممنوع است. بنابراین انتظار می‌رود که دستگاه‌های مربوطه همانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به حل این مساله ورود کنند.
وی در ارتباط با مضرات زیست محیطی استعمال دخانیات در محیط زیست گفت: سالانه ۶۰۰ میلیون درخت، برای تولید سیگار بریده می شوند تا ۶ هزار میلیارد سیگار تولید شود که همین کار سبب کاهش هوای سالم می‌شود.

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با بیان این که سالانه ۳.۵ میلیون هکتار زمین برای کشت توتون از بین می‏رود، عنوان کرد: متاسفانه ۴۵ الی ۵۰ درصد زمین‏های زراعی کشور در استان‏هایی مانند آذربایجان غربی، گیلان و غیره  به کشت توتون اختصاص دارد، حتی در آستارا شرکت دخانیات، کشاورزان را به کشت توتون در زمین‌هایشان تشویق می‏کند. حالا سوال اینجاست چرا به جای توتون، در زمین‏ها دانه‌های روغنی کشت نمی‏شود؟ چرا به جای خودکفایی در گندم  به فکر خودکفایی در تنباکو هستند؟

دکتر مسجدی با انتقاد نسبت به عدم وجود تابلوهای منع استعمال دخانیات در سطح شهر از سوی شهرداری، عنوان کرد: دراین زمینه از شهردار تهران درخواست می‏شود که در این خصوص تدابیر لازم را اتخاذ کنند تا برای مردم زندگی در شهر بدون دخانیات تجلی پیدا کند.

 وی در ادامه در خصوص طرح پاد اظهار کرد: طرح پاد (پیشگیری از استعمال دخانیات) با هدف کاهش استعمال دخانیات در بین دانش‌آموزان برای اولین بار در کشور در سال ۹۵ در شهرستان ورامین با همکاری جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات شروع شد. دکتر مسجدی افزود: این طرح باهدف اجرا در سطح ملی، هم‌اکنون در ورامین به عنوان پایلوت در حال اجراست که در حال حاضر بیش از ۵ هزار نفر دانش‌آموز را آموزش داده است و در شهرستان رباط کریم نیز در حال اجراست.
وی گفت: همچنین واحد فرآموز نفس پاک جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات، برای آشنایی هرچه بیشتر خردسالان با مضرات دخانیات از سال ۱۳۸۸ راه‌اندازی شده است. 
CAPTCHA
دفعات مشاهده: 962 بار   |   دفعات چاپ: 99 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر