دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

تمرکز روز جهانی بدون دخانیات در سال ۲۰۲۲ بر محیط زیست خواهد بود

 | تاریخ ارسال: 1400/12/22 | 
طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت[۱]، کمپین جهانی سال ۲۰۲۲ برای روز جهانی بدون دخانیات، بر موضوع «دخانیات، تهدیدی برای محیط زیست ما» متمرکز خواهد شد. هدف از این کمپین، اطلاع‌رسانی فعالان حوزه سلامت، در مورد این موضوع، ارائه دلایل بیشتر به افراد سیگاری‌ برای ترک دخانیات و ارائه گزارش درباره استراتژی‌های روشنگرانه‌ و آگاهی‌بخشی پیرامون فعالیت‌های تبلیغاتی شرکت‌های دخانیات است. صنعت دخانیات همواره تلاش می‌کند خود را دوستدار محیط زیست و نگران اهداف توسعه پایدار جوامع معرفی کند.
به گزارش سازمان جهانی بهداشت، صنعت دخانیات، با تولید سالانه ۸۴ مگاتن گاز گلخانه‌ای معادل دی اکسید کربن، زمینه تغییرات آب و هوایی را ایجاد می‌کند، انعطاف پذیری آب و هوا را کاهش می‌دهد، منابع را هدر داده و به اکوسیستم‌ها آسیب می‌رساند. سالانه حدود ۳.۵ میلیون هکتار زمین برای کشت تنباکو از بین می‌رود. رشد تنباکو باعث جنگل زدایی به ویژه در کشورهای در حال توسعه می‌شود. کشت این گیاه منجر به تخریب گسترده جنگل‌ها به‌ویژه در کشورهای در حال توسعه شده که تأثیر آن کاهش دسترسی به آب آشامیدنی و بروز سیل است. کشت تنباکو همچنین شامل مصرف مقادیر قابل توجهی آفت‌کش‌ها و مواد شیمیایی می‌شود که به طور دائم خاک و آب‌های زیرزمینی را آلوده می‌کند.
به گفته دکتر رودیگر کرچ[۲]، مدیر ارتقای سلامت سازمان جهانی بهداشت، هر سیگاری که می‌کشید، به معنای واقعی کلمه، منابعی را می‌سوزانید که کمیاب هستند و وجود ما به آن بستگی دارد.
از آنجایی که فعالیت‌های صنعت دخانیات بر خلاف ماده ۱۷/۱۲ اهداف توسعه پایدار معین شده توسط سازمان جهانی بهداشت است، صنایع دخانی تمایل دارند استراتژی خود را به سمت مسئولیت اجتماعی هدایت کنند. هدف از این اقدام بهبود وجهه آنها و ایجاد مشارکت با مقامات دولتی است.
تمرکز حدود ۹۰ درصد از کل تولید تنباکو در کشورهای در حال توسعه، تأثیر بسیار مخربی بر گروه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی در در کشورهای با سطح درآمد کم و متوسط داشته است، بسیاری از کشاورزان و مقامات دولتی، تنباکو را به عنوان محصولی در نظر می‌گیرند که می‌تواند باعث رشد اقتصادی شود، با وجود این مزایای کوتاه مدت، فعالیت‌های مربوط به صنعت دخانیات با پیامدهای بلندمدتی مانند افزایش ناامنی تغذیه، بدهی‌های مداوم کشاورزان، بیماری و فقر در میان کارگران مزرعه و آسیب‌های زیست محیطی گسترده در کشورهای با درآمد کم و متوسط همراه است.CAPTCHA
دفعات مشاهده: 582 بار   |   دفعات چاپ: 70 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر